هر سوالی در رابطه با معماری دارید در اینجا بپرسید و جواب بگیرید.
0 امتیاز
64 بازدید
در معماری ایرانی توسط (430 امتیاز)

اولین قدم برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه منزل، درنظر گرفتن بودجه مورد نیاز برای ایجاد تغییرات یا ساختن آن است. اگر قصد دارید با هزینه کم دکوراسیون این بخش از خانه را طراحی کنید، شاید بهترین انتخاب ایجاد چند تغییر جزئی در آن، مثل جابجایی وسایل باشد. اما اگر توانایی پرداخت کمی هزینه را داشته باشید، می توانید تغییرات زیادی به وجود بیاورید. نکاتی که در ادامه گفته می شود گاهاً با هزینه های کم و بعضی از آنها با هزینه های بالا قابل اجرا هستند:

رنگ آمیزی آشپزخانه

یک آشپزخانه معمولی اغلب به رنگ سفید دیده می شود. البته این رنگ هم در صورت طراحی صحیح می تواند باعث ایجاد اعجاز و جذابیت خاصی در آن شود اما استفاده از دیگر رنگ های موجود، مطمئنا فضایی متفاوت را در منزل شما به وجود خواهد آورد.

قبل از انتخاب رنگ این بخش، نگاهی به رنگ دیوار های منزل داشته باشید. با توجه به نزدیک بودن آشپزخانه به دیگر قسمت های خانه، نباید رنگ انتخابی باعث برهم خوردن تناسب در منزل شود. رنگ های مناسب و فانتزی که در صورت انتخاب صحیح، می تواند زیبایی دکوراسیون آشپزخانه شما را چندین برابر کنند به این شرح اند:

 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • زرد

و در نهایت رنگ های ترکیبی که البته برای انتخاب ترکیب صحیح آنها، نیاز به مشاوره با یک طراح داخلی حرفه ای دارید.

کفپوش آشپزخانه

در اولین قدم می توانید برای انتخاب کفپوش آشپزخانه اقدام کنید. این بخش نسبت به بودجه و البته سلیقه شما قابل انتخاب است؛ شاید سرامیک های معمولی بتوانند باعث ایجاد یک سادگی جذاب در آشپزخانه شوند. همینطور وجود موزاییک و بر روی آنها، یک موکت همرنگ با دیوار ها تأثیر مناسبی در دکوراسیون منزل خواهد داشت. البته کفپوش های چوبی بهترین انتخاب هستند اما نسبت به دیگر کفپوش ها نیاز به مراقبت بیشتری خواهند داشت.

در نهایت برای انتخاب کفپوش آشپزخانه این نکات را در نظر بگیرید:

 • زیبایی
 • لغزنده نبودن
 • قابلیت شستشوی آسان
 • کیفیت و ماندگاری

انتخاب میز کار و اهمیت کارایی در طراحی دکوراسیون آشپزخانه

بسیاری از افرادی که به تنهایی و بدون دانش قبلی در مورد طراحی داخلی به طراحی دکوراسیون آشپزخانه می پردازند، در انتها از اهمیت میزکار غافل شده و باعث ایجاد مشکلات زیادی در آینده می شوند.

طراحی داخلی آشپزخانه صرفا در اهمیت به زیبایی خلاصه نمی شود، بلکه یک طراح حرفه ای به خوبی کارایی را هم مورد توجه قرار می دهد.

 • فضای میز کار آشپزخانه باید در بهترین حالت نسبت به دیگر بخش ها انتخاب شود.
 • اگر قرار است قسمتی از اُپنِ کنار ظرفشور، به عنوان میز کار باشد، نباید در بالای آن کابینت ها باعث آزار و همینطور کاهش نور شوند.
 • به طول میز کار و نزدیکی آن به قسمت های مختلف از جمله گاز، کابینت، یخچال و فریز و … هم دقت کنید.

طراحی دکوراسیون کابینت آشپزخانه

کابینت ها بخش بزرگی از آشپزخانه را اشغال می کنند و به همین دلیل نقشی مهم در کاهش یا افزایش زیبایی آن دارند. برای انتخاب کابینت باید به اپن، دیوار و حتی کفپوش توجه کنید و مطمئن شوید که رنگ و جنس انتخاب شده، باعث برهم ریختن تناسب در آشپزخانه نمی شود.

به عنوان یک ایده مناسب، می توانید رنگ کابینت ها را کاملا متضاد نسبت به رنگ دیوار ها انتخاب کنید. با توجه به اینکه کابینت ها اغلب در نقاط کانونی آشپزخانه قرار می گیرند، این تضاد رنگی می تواند باعث ایجاد یک صحنه خیره کننده برای مهمانان شما شود.

نکته مهم: همانطور که گفتیم، در طراحی داخلی آشپزخانه، صرفا زیبایی مهم نیست و باید توجه بسیار بالایی نیز به کارایی المان های استفاده شده داشته باشیم. از این رو برای انتخاب کابینت، باید در نظر بگیرید که این بخش از آشپزخانه تا چه حد می تواند از مشکلات شما کم کند؟ چه مقدار از اشیاء اضافی یا کم‌استفاده را می توان در آن جای داد؟ با توجه به این نکات، باید نوع کابینت مورد نظر را انتخاب کنید.

کابینت آشپزخانه با جزیره

جزیره، نسلی جدید از کابینت ها هستند که در آشپزخانه های مدرن امروزی مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع کابینت علاوه بر دارا بودن زیبایی، کاربرد فراوانی هم دارند. تفاوت جزیره با دیگر انواع کابینت، اغلب در نوع طراحی و جای گیری آن است. این کابینت ها نسبت به دیگر موارد موجود در آشپزخانه فاصله ای را حفظ کرده و به آنها متصل نمی شوند.

کاربرد های مختلفی می توان برای جزیره در نظر گرفت. برخی، از آنها صرفا به عنوان یک جدا کننده و دیواره میان پذیرایی و آشپزخانه استفاده کرده و سعی می کنند با چیدمان چند شیء تزئینی بر روی آن، زیبایی اش را نیز حفظ کنند.

برخی دیگر با قرار دادن چند صندلی بلند در اطراف، از آن به عنوان یک میز ناهار خوری استفاده می کنند که البته این ایده بسیار کاربردی و جذاب است. برخی دیگر هم تنها با قرار دادن یک صندلی، اوقات فراغت خود را به همراه لپ تاپ یا تلفن همراهشان روی آن می گذارنند.

انتخاب پرده مناسب در دکوراسیون آشپزخانه

در زمان معماری برخی از آشپزخانه ها، یک پنجره کوچک نیز برای افزایش نور در آن قرار داده می شود. در این صورت می توان با استفاده از یک پرده خوش رنگ و زیبا، به افزایش زیبایی و هنر در دکوراسیون آشپزخانه کمک کرد.

اگر با توجه به توضیحات قبلی، تصمیم به استفاده از تضاد رنگی در آشپزخانه خود گرفته باشید، پرده ها می توانند باعث تکمیل شدن این فضای رنگی جذاب شوند. به طور مثال دیوار نارنجی رنگ و کابینت های سفید و در کنار آنها پرده همرنگ دیواری که با کابینت فاصله مکانی نسبتا زیادی دارد، می تواند فضای واقعا خاص و متمایزی را ایجاد کند.

منبع: شرکت معماری و دکوراسیون داخلی تهران دیزاین سنتر

1 پاسخ

0 امتیاز
توسط (260 امتیاز)

اصول طراحی آشپزخانه

معمولاً برای طراحی داخلی آشپزخانه از چندین اصل استفاده می‌شود. دکوراسیون آشپزخانه ایرانی، دکوراسیون مدرن، دکوراسیون آشپزخانه روستیک، دکوراسیون کلاسیک و نئو کلاسیک، دکوراسیون آشپزخانه ترکی و… بخشی از سبک‌های طراحی برای ایجاد تغییر و چیدمان جدید در این محیط هستند.

پس در اولین گام شما باید سبک کلی و قالب طراحی آشپزخانه خود را تعیین کنید. سپس در نظر بگیرید که این قالب با بودجه شما سازگار است یا باید در آن تجدید نظر کرد. بعد از انتخاب سبک باید سراغ انتخاب مدل کابینت، ظروف و وسایل آشپزخانه بروید. اگر در فکر جای‌گذاری میز ناهارخوری در آشپزخانه هستید نیز باید مدل مناسب فضا خریداری شود. چیدمان این اجزا بسیار اهمیت دارد تا زیبایی و نظم آشپزخانه رعایت شود.

انواع کابینت

جنس انواع کابینت‌های موجود در بازار عبارتند از: ۱.فلزی ۲. چوبی ۳. ام‌دی‌اف (MDF) 4. استیل ۵. انزو ۶. های گلاس (High Glass) 7. لمینت یا لمی گلاس ۸. نئو کلاسیک ۹. فرامید ۱۰. ممبران

در میان این اجناس چند سالی است که کابینت فلزی دیگر طرفداری ندارد. این مورد بیشتر بخاطر دوام و حفظ ظاهر این جنس در طول زمان است که کیفیت خود را از دست می‌دهد. کابینت‌های فلزی به مرور جای خود را به ام‌دی‌اف دادند و این مدل برای طراحی آشپزخانه با سبک کلاسیک بسیار مطلوب است. البته در نظر داشته باشید، برای دکوراسیون آشپزخانه کلاسیک باید از کابینت‌هایی با جنس تمام چوب، ممبران، انزو،MDF  رنگ شده یا با روکش چوب استفاده کنید. ماده مورد استفاده در کابینت‌های MDF از نئوپان است که هنگام تولید روکشی با نمای چوب روی آن کشیده می‌شود.

دکوراسیون آشپزخانه ایرانی

دکوراسیون آشپزخانه ایرانی و سبک سنتی در طراحی داخلی همیشه جذابیت‌هایی منحصر به فرد داشته است. سبک ایرانی با ذوق و سلیقه ایرانیان و فرهنگ آنان همخوانی بیشتری دارد. در آشپزخانه به سبک ایرانی همچون دیگر سبک‌ها این کابینت‌ها هستند که نقش اساسی در طراحی را به عهده دارند. استفاده از کابینت‌هایی با طرح MDF و چوب در آشپزخانه ایرانی رایج‌تر هستند. هر چند طراحان ردپنل توصیه می‌کنند از جنس های‌گلاس و ام‌دی‌اف بیشتر استفاده کنید. علاوه بر ظاهر براق و مدرنی که های‌گلاس به محیط شما می‌دهد، می‌توانید در بودجه ساخت‌وساز صرفه‌جویی کنید.

170 سوال

124 پاسخ

27 دیدگاه

411 کاربر

به انجمن تخصصی معماری آرچینا خوش آمدید٬ این یک سامانه‌ی پرسش و پاسخ در حوزه معماری است که فعالانه به بررسی پرسش‌ها و پاسخ به سوالات شما عزیزان می‌پردازد.

محبوب ترین برچسب ها

بازسازی خانه بازسازی ساختمان دکوراسیون داخلی معماری پارتیشن اداری طراحی دکوراسیون اداری دکوراسیون اداری دکوراسیون فضای داخلی بازسازی منزل اتوکد پارتیشن اداری تک جداره پارتیشن شیشه ای طراحی دکوراسیون فضای داخلی مصالح ساختمانی دکوراسیون داخلی منزل پارتیشن وبسایت-معماری پروژه-معماری معاصر بازسازی آپارتمان دکوراسیون فضای اداری بازسازی مغازه دکوراسیون اداری،طراحی دکوراسیون اداری سایبان پارکینگ طراحی وب طراحی سایت هوشمند سازی ، ویلا ، هوشمند سازی ویلا ، خانه هوشمند دانلود-نقشه-معماری سایبان ایرانی-معماری کفپوش اپوکسی پکیج سرمایشی مشاوره چیدمان مشاوره طراحی داخلی مشاوره دکوراسیون درب ضد سرقت مدرن درب ضد سرقت ایستادر درب ضد سرقت لوکس درب ضد حریق درب ضد سرقت پارتیشن، پارتیشن اداری، پارتیشن شیشه ای یخچال صنعتی ، صنایع برودتی درب لابی،درب ضد سرقت آموزش دکوراسیون داخلی، کانکس، قالب بتن،تسمه تنگ، تسمه بولت پتو - پتو نسوز - طراحی ويلا،طراحي نما، طراحی ویلا مدرن،شرکت معماری مصالح ساختمانی،مصالح ساختمانی در غرب تهران تهیه و توزیع کلیه مصالح ساختمانی در تهران قیمت هوشمند سازی ساختمان، هزینه سیستم هوشمند خانه فیزیوتراپی، کاردرمانی، توانبخشی، کلینیک فیزیوتراپی درب ضد سرقت استیل، درب استیل، درب مدرن، درب خاص دکوراسیون اداری پیرامید طرح طراحی دکوراسیون فضای اداری درب ترمووود،درب خاص،درب مدرن،درب ضد آب درب ضد سرقت فلزی درب ضد سرقت سفید مشاوره دکوراسیون، چیدمان منزل درب ضد سرقت لابی،درب مدرن،درب خاص،درب ورودی ساختمان اجرا نشدن تری دی دکوراسیون داخلی، دکوراسیون فضای اداری طراحی دکوراسیون اداری پیرامید طرح دکوراسیون محیط اداری پارتیشن شیشه ای فریم لس دکوراسیون محیط داخلی درب اتاقی،درب اتاقی لوکس،درب اتاقی مدرن، درب ضد آب-درب پی وی سی-درب سرویس درب ضد آب،درب سرویس،مقاوم ورق پلی یوتان دیوار کرکره ای سایبان خودرو درب لابی،درب ورودی،درب ضدسرقت لابی درب ریلی،درب کشویی،درب ارزان درب ضدسرقت،امنیت،محافظتی،درب پارتیشن دو جداره پارتیشن تک جداره پارتیشن ام دی اف پارتیشن بندی یوبوت،سقف یوبوت،فروش بلوک یوبوت،بلوک یوبوت طراحی داخلی کفپوش دکوراسیون فضای اداری، طراحی دکوراسیون محیط اداری،طراحی دکوراسیون فضای اداری نقاشی ساختمان اتوکد،محاسبه جمع محیط چند پلی لاین بصورت همزمان طراحی ویلا،معماری،پروژه معماری،هزینه طراحی ویلا بازسازی ساختمان سعادت آباد بازسازی ساختمان شهرک غرب طراحی نما گروه معماری آموزش اتوکد ویلا با معماری ایرانی طراحی و اجرای ویلا طراحی نما ویلا طراحی داخلی ویلا طراحی ویلا طراحی وب سایت - طراحی سایت - ورق upvc ورق یو پی وی سی طراحی نمای مدرن سایت-دانلود-پروژه-معماری

فروشگاه بزرگ معماری آرچینا - انواع پروژه معماری ( آموزشی، فرهنگی، درمانی، تجاری و اداری، ورزشی، اقامتی و گردشگری، مسکونی و چند منظوره)، پاورپوینت معماری، رساله و تحقیق و پایان نامه معماری، آموزش معماری (آبجکت و نرم افزار، آموزش اسکیس، آموزش تری‌دی‌مکس، آموزش فتوشاپ در معماری و ارائه فایلهای آماده داخلی)، مقاله معماری (دکوراسیون داخلی، طراحی نما ساختمان، سبک‌های را پوشش دهد.

...