دانلود پاورپوینت معماری بادگیر (نقش بادگیر در معماری ایرانی)

19.400 تومان

در پاورپوینت نقش بادگیر در معماری ایرانی به معرفی اجزای بادگیر و مصالح آن ، عملکرد و شیوه کارکرد بادگیر و تاثیر آن در بناهای ایرانی می پردازیم و انواع بادگیر بر اساس شیوه ساخت و طراحی معماری را نیز نام می بریم.

توضیحات

توضیح کامل عملکرد بادگیر و نمونه بناهای خارجی که به این سبک ساخته شده اند اطلاعات مفیدی هستند که در کمتر منبعی به آنها اشاره شده است. ما در آرچینا آن ها را در فایل دانلود پاورپوینت معماری بادگیر خدمت شما عزیزان ارائه می کنیم. اگر یک دانشجوی رشته معماری قصد داشته باشد برای درس آشنایی با معماری اسلامی به بررسی نقش و تاثیر بادگیر در معماری بنا بپردازد نیاز دارد که اطلاعاتی درباره عملکرد بادگیرها، شیوه های ساخت آنها، مصالح ساخت و اجزای بادگیر در اختیار داشته باشد. ارائه‌ی چند نمونه مشابه بادگیر تحقیق وی را کامل‌تر می‌کند. ما همه اینها را در پاورپوینت درباره بادگیر برای شما عزیزان ارائه نموده‌ایم.

نقش بادگیر در معماری ایرانی-archina.ir

بادگیر چیست؟

باد عامل مهمی در تبادل دما رطوبت و انتقال ذرات معلق می باشد. این عامل در ایجاد شرایط آسایش و یا اخلال در آن نقش اساسی دارد. در کشور ما طی سالیان گذشته تمام ساختمان ها با توجه به شرایط اقلیمی طراحی می شده است. آفتاب، باد، رطوبت، سرما و گرما، به طور کلی شرایط جغرافیایی و آب وهوایی تاثیر مستقیمی در معماری سنتی ایران داشته است. بارزترین شیوه‌ی تهویه طبیعی ساختمان بادگیر است. بادگیر ها بر حسب سرعت و جهت باد مطلوب طراحی می‌شوند. اگر نام هایواتفر، بادهنج، باتخان، خیشود، هواکپ به گوشتان خورد منظور همان بادگیر است.

نحوه کار بادگیر

نحوه کار بادگیر بدین صورت است که باد پس از برخورد با سقف فوقانی بادگیر به دالان هایی هدایت می شود و به سطح آب داخل حوضخانه برخورد کرده و وارد فضای اتاق می شود و آن را خنک می کند.

ساخت بادگیر در خانه

شیوه ساخت بادگیر در خانه های ایرانی بخصوص بادگیرهای یزد به طور کامل همراه با نمونه تصاویری در پاورپوینت در مورد بادگیر به طور کامل توضیح داده شده است.

اجزای بادگیر

 1. تیغه (اصلی و فرعی)
 2. تزیینات (گچ بری و تزیینات آجری)

عملکرد بادگیر

 1. جابه جایی هوا (هدایت باد به داخل ساختمان، خروج هوای داخل به سمت بیرون)
 2. خنک سازی تبخیری

مصالح ساخت بادگیرها

خشت خام، آجر، گل، گچ  و چوب شورونه است. بادگیر شامل بدنه، قفسه، تیغه ها و سقف می‌باشد. شیوه های تعبیه منبع آبی در فضای زیر بادگیر به 4 صورت می باشد که در این پاورپوینت معماری بادگیر به طور کامل توضیح داده شده است.

پاورپوینت معماری بادگیر

انواع بادگیر بر اساس طراحی معماری بادگیر

 • نوع اول : بادگیر یک جناحی ( یک طرفه ) : ساده ترین نوع بادگیر می‌باشد.
 • نوع دوم : بادگیر دو طرفه
 • نوع سوم : بادگیر سه جناحی (سه طرفه متصل، سه طرف منفصل)
 • نوع چهارم : بادگیر 4 جناحی: این نوع بادگیر کامل تر از بقیه می‌باشد.
 • نوع پنجم : بادگیر چند وجهی
 • نوع ششم : بادگیر چپقی

انواع بادگیر در معماری : ورود معماری مدرن و گسترش  تاسیسات مکانیکی به تدریج تاثیرات زیادی در کم رنگ شدن نقش اقلیم در ساختمان سازی به وجود آورده است. اما کم کم در نیمه دوم قرن گذشته تاثیر اقلیم و محیط زیست دوباره بر سر زبان ها افتاده است و استفاده از انرژی های پاک خورشید باد و آب اهمیت پیدا کرده است. معماری که از عنصر بادگیر در طراحی ها استفاده کرده است حسن فتحی معمار مصری می‌باشد.

بناهای خارجی که در آن از عنصر بادگیر استفاده می شود

 1. مرکز فروش بلو واتر در انگلیس
 2. برج آرموری چین
 3. لیستر انگلستان

انواع بادگیر بر اساس شیوه ساخت

 1. اردکانی
 2. کرمانی
 3. یزدی

که به طور کامل در این پاورپوینت معماری بادگیر درباره آنها توضیح داده شده است. نماسازی بادگیرها و ارتباط آن ها با آب و هوای منطقه دیگر مطالب دانلود پاورپوینت بادگیر می‌باشند. بادگیرهای سنتی را می توان نمونه عالی از هنر مهندسی به شمار آورد.

نمونه بادگیر شاخص ایران

 • بادگیر یک طرفه و هواکش مسجد جامع طبس (عریض ترین باد گیر شناخته  شده در ایران)
 • بادگیر  باغ صدری در تفت یزد
 • بادگیر خانه‌ای در محله امیر چخماق یزد
 • بادگیر باغ دولت آباد یزد
 • بادگیر چپقی سیرجان کرمان

دانلود پاورپوینت معماری بادگیر

فایل پاورپوینت معماری بادگیر بدلیل بسیار کامل ارائه شده و یکی از کاملترین مقالات در زمینه بادگیر می‌باشد که به تشریح نحوه ساخت و عملکرد بادگیرد به همراه نمونه بادگیرهای معروف ایرانی و خارجی می‌پردازد. این فایل توسط تیم فنی آرچینا تهیه و تدوین و ارائه شده است و بدلیل اختصاصی بودن آن بصورت رایگان ارائه نشده و شما عزیزان با پرداخت هزینه‌ای ناچیز می‌توانید این فایل را دانلود و استفاده نمایید.

نقد و بررسی‌ها

 1. امیر

  خوب بهترین پاورپوینت ها و پروژه ها رو گلچین کردید و توی سایت گذاشتید.
  سایتتون عالیه.
  موفق باشید.

  • مدیریت آرچینا

   بدون شک سعی ما کسب رضایت شماست.و لازمه کار، ارائه بهترین و با کیفیت ترین محصولات هستش.
   آرزوی بهترین ها رو براتون داریم.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *